Trio fortepianowe g-moll Op. 8
Fryderyk Chopin zaczął pisać Trio na fortepian z towarzyszeniem skrzypiec i wiolonczeli w 1828 roku, gdy miał 18 lat. Najpewniej miała być to praca dyplomowa, po studiach u Józefa Elsnera. Pianista komponował je z przerwami, z niejakim trudem. Prawykonanie miało miejsce w sierpniu 1830 roku, w wielkim salonie domu Chopinów.
Trio stanowi kompozycję o dużym ciężarze gatunkowym. Składa się z czterech części, co skłoniło prof. Mieczysława Tomaszewskiego do nazwania go "muzycznym dramatem w czterech aktach". Utwór posiada spory ładunek dramatyczny, zwłaszcza w skrajnych częściach. Zakończenie jest jednak pogodne, choć niepozbawione pewnej melancholii.
Czytaj także:
Część pierwsza - Allegro con fuoco - jest pełna pasji, ma być grana z ogniem. Potem mamy żywe Scherzo i wzniosłe Adagio sostenuto. Całość wieńczy Finale o charakterze typowego klasycznego ronda. Trio to wspaniałe kameralne dzieło. Jest piękną zapowiedzią jednego z ostatnich utworów Chopina o kameralnym wydźwięku - Sonaty g-moll na fortepian i wiolonczelę.
W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać Tria fortepianowego g-moll Op. 8 w wykonaniu Anny Prabuckiej-Firlej (fortepian), Pauli Preuss (skrzypce) i Jana Lewandowskiego (wiolonczela). W radiowej Jedynce wyemitowaliśmy także Introdukcję i Poloneza C-dur Op. 3 w wykonaniu Tomasza Strahla (wiolonczela) i Roberta Morawskiego (fortepian).
Czytaj także:
Audycja: Koncert Chopinowski
Prowadził: Adam Rozlach
Data emisji: 3.12.2023
Godzina emisji: 22.05
kk/mg